Laivameklareiden ja agenttien etujärjestöt Suomesta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta kokoontuvat kerran vuodessa jossain pohjoismaassa vaihtamaan ajatuksia menneestä vuodesta ja toimialan tilanteesta.
Tänä vuonna 27.8.2026 isäntämaa oli Suomi ja kokouspaikkana pohjoismaiseen yhteistyöhön hyvin sopiva maailmanperintökohde Suomenlinna. Kun kokousvieraat toivat vielä mukanaan kauniin ja lämpimän sään, kaikki osat olivat kohdallaan hyvää kokouspäivää varten.
Norjan laivameklareilla eli Norsk Skibsmeglerförbundilla oli kokouksessa mukana kolme edustajaa, puheenjohtaja Christian Steimler, toiminnanjohtaja Hans Edbo ja sihteeri Tine Hvidesten. Norjan yhdistyksen jäsenkunta koostuu pääosin meklareista. Jäsenyrityksiä on 118 kappaletta, eniten Bergenissä ja Oslossa.
Puheenjohtaja Steimler työskentelee Fearnleysilla ja hän piti kokouksessa varsin kattavan esityksen energiamarkkinan ja merikuljetusten haasteista. Tullit, Venäjään kohdistetut sanktiot, Suezin kanavan epävarma tilanne ja Hormuzin sulku ovat heiluttaneet markkinoita. Ikävä kyllä tulevaisuuden näkymät eivät lupaa helpotusta.
Ruotsin laivameklareiden eli Sveriges Skeppsmäklaren uusi toimitusjohtaja Carolina Kihlström kertoi yhdistyksen toimintavuodesta ja Ruotsin markkinasta. Jäseniä yhdistyksellä on 119 ja sen lisäksi toimintaa tukee 29 muuta merialan yritystä. Ruotsin yhdistys järjestää itse alan koulutusta ja useita verkostoitumistapahtumia vuosittain.
Tanskasta mukana oli johtava vanhempi asiantuntija Jesper Sebbelin. Tanskassa laivameklarit ja satamaoperaattorit ovat yhdistäneet toimintansa. Danske Shipping- og Havnevirksomheder tekee edunvalvontaa Dansk Industrin yhteydessä. Jäsenyrityksiä on noin 140 kappaletta.
Suomen Laivameklarit ry:tä kokouksessa edustivat toiminnanjohtaja Sari Turkkila ja hallituksen jäsen Joel Salmela, Galea Shipping. Kokouksen jälkeen tehtiin opastettu kävelykierros Suomenlinnassa.
Kiitämme lämpimästi pohjoismaisia kollegoja vierailusta ja arvokkaasta tietojenvaihdosta alan ajankohtaisista asioista. Kiitokset myös Suomenlinnan maailmanperintöpalveluille tiloista sekä järjestelyistä ja Leila Rantakankaalle hyvästä opastuksesta.
Ensi vuoden elokuussa kokoustetaan Ruotsissa, joko Göteborgissa tai Tukholmassa, tapaamisiin!
Kaikki uutiset








